הויקינגים.

  • מחבר:

בסביבות 1030 לספירה יוצאת משבדיה ארמדה של ספינות ויקנגים. הארמדה מכילה כ 102 ספינות,כשחלקן ספינות קרב,חלקן ספינות מטען ואספקה וחלקן ספינות קטנות ובהן אנשים ומעט מוצרי מזון.
הארמדה מגיעה לפיורדRoskilde ושמה את העיר במצור. בשל גורם ההפתעה וחוסר היכולת של תושבי העיר להילחם בכמות הגדולה של ויקינגים העיר נכנעת והויקינגים קובעים בה את מקום מושבם,מבלי שהם מורידים מכסאו את מלך דנמרק.
מעניין לציין:את המסחר במזון ומוצרי בר קיימא אחרים מנהלים הויקינגים מאירלד,כלומר מוצרי הצריכה המיובאים מגיעים בספינות מסחר ויקינגיות בדבלין אירלנד לנמל ב Roskilde.
הויקינגים מביאים איתם לא מעט חידושים שנטמעים בתרבות הדנית,אחד מהם,למשל,זה תורת יורדי הים הויקינגית שהדנים מקבלים לעצמם ולמעשה,עד עצם היום הזה,דנמרק היא מקום מושבה של חברת ההובלה הימית הגדולה בעולם – Mersc.
דבר נוסף שמביאים איתם הויקינגים לדנמרק זו הנצרות. מכאן החשיבות של הכנסייה שדיברתי עליה בפוסט הקודם. עד לכיבוש הויקינגי דנמרק פאגנית לחלוטין. הנצרות,שאותה הביאו הויקינגים,מתקבלת באיטיות רבה בממלכת דנמרק,עד היום לממלכת דנמרק אין דת רשמית ובמדינה ישנה הפרדה מלאה בין דת למדינה.

ממסמכים הסטורים ידוע שויקינגים השתמשו בחמש ספינות על מנת לחסום את מיצרי Roskilde. שברים של ספינות ויקינגיות שטפו,מידי פעם,את החוף והממשלה הדנית החליטה,בסוף שנות ה – 50 של המאה הקודמת,לבצע מחקר ארכיאולוגי למציאת הספינות.
בסוף שנות חמישים נמצאו שרידיהן של חמש הספינות הויקינגיות. במבצע ארכיאולוגי רחב היקף שרידי הספינות הוצאו מהים,עברו תהליך שימור,בן כמה שנים,שוחזרו והוכנסו למוזיאון שנבנה במיוחד בשבילן בחוף ימה של Roskilde.

כמו בחפירה ארכיאולוגית מודרנית כל ממצא שקשור בספינות הויקינגיות נרשם ותועד. בזמן שהשרידים שהוצאו מן הים,עברו תהליך שימור החוקרים בנו שני דגמים של הספינות שהוצלו. דגם אחד עשוי קרטון שמתאר רק את הממצאים שנאספו,והדגם השני,ביחס של 1 ל 10 שמשחזר את הספינות באופן מלא ועשוי מעץ הדומה לזה של הספינות המקוריות.

לאחר השחזור והכנסת הממצאים למוזיאון,ועל סמך מידע שנאסף מספרות הסטורית,ממצאים ארכאולוגים וממחקרים אחרים על הויקינגים וספינותיהם שבוצעו ברחבי העולם נבנו חמשת הספינות המדוברותבגודל,בחומרים ובאמצעי הבנייה המקוריים כלומר:נבנו חמש רפליקות של הספינות שנמצאו שכולן,מהעץ לבניית הספינה דרך חוברי החיבור ואומנות העץ עד שהושלמו ספינות/רפליקות בגודל מלא וברות שייט של חמשת הממצאים.

אחת לשנה,בספחא,מורדות חמשת הספינות אל המים,בנמל מיוחד שנבנה עבורן בחצר המוזיאון. הספינות הקטנות משיטות בפיורד Roskilde ואילו הגדולות שטות מ Roskilde לדבלין באירלנד וחזרה.

על אחת מהספינות,אלה ששטות לדבלין,עשו עבודות תחזוקה בעת ביקורי במוזיאון. כפי שתראו בתמונות הספינות נמצאות על החוף ושאלתי כציד מורידים אותן למים. בימי הויקינגים היו נכנסים אנשים תחת לשוקע של הספינה,ובעסרת שירה,שנתנה את הקצב הנכון,הרימו את הספינה על כתפיהם,ביצעו צעד אחד לכיוון המים והורידו אותה שוב לאדמה וחוזר חלילה שוב ושוב,ותוך כדי שירה,עד שהגיעו למים.
השיר שנותן את הקצב להורדת הספינה מקורו בנורוגיה והוא בשפה הנורווגית – לא תורגם לדנית.
את הספינות הקטנות מורידים,אנשי המוזיאון,על כתפיהם עד היום,אבל: הספינה הגולה שוקלת כמעט 7 טון ואין מספיק אנשים שיכולים לשאת אותה למים וגם:עובדי המוזיאון אינם ויקינגים המיומנים בבנית ספינות והשקתן במים וישנה סכנה שהספינה תיפול על צידה ועלולה לפגוע בעובדים,על כן:שתי הגדולות,כולל זו שעבודת התחזוקה בה בתמונות המצורפות,מועלה על משאית מנוף שמניפה אותה אל הנמל בכוח המנוף שעל המשאית.

מנחם.