פרויקט גייל רובין – פסח 2022

  • מחבר:

כפי שכבר ציינתי,בעבר,אינני יודע לאן השפה הצילומית של גייל רובין היה מגיע ואם הייתה נפגשת עם זו שלי,ברם:אני מנצל את ההשראה שקיבלתי ממנה כדי לפתח שפה הצילומית שלי כפי שבאה לידי בטוי במסעותי במסגרת פרויקט זה.

בחג שני של פסח ובסוף השבוע שהתחיל ביום העצמאות האחרון יצאתי לשני מסעות צילום באזור מאסיב אילת,את שני מסעות הצילום האלה מאפיינת שפה צילומית שלי שמייצגת את הנוף והשונות הגיאולוגית הרבה של מסיב אילת,ואת החי באזור המאסיב,חלקו בטבע וחלקו בחי בר שביוטבתה.

נחל עתק עליון.

את יומו הראשון של פרויקט גייל רובין פסח 2022 פתחתי בנחל עתק עליון. נחל עתק נמצא באזור הצפוני של מאסיב אילת. הוא מתחיל את זרימתו ממש בגבול עם מצרים ומשם זורם במגמה כללית דרומה,עד שנשפך לנחל רחם באזור כביש הערבה,כביש 90. הנחל הוא נחל אכזב ויחודו בנוף של מאסיב אילת הוא בכך שהוא אחד הנחלים הגבוהים במסיב,גובהו כ 235 מטרים מעל לפני הים,וכולו זורם באבן גיר שנוצרה על ידי ים קדום שכיסה את המאסיב.

נחל עתק,בכלל,וחלקו העליון בפרט איננו מהאזורים המטוילים במאסיב אילת. יש לכך הרבה סיבות ואחת מהן היא העובדה שהוא זורם באבן גיר,מסלע שקיעה ימי כאמור,ולמרות שים כיסה גם חלקים אחרים של המאסיב ,וכפי שעוד נגלה בהמשך מסעות הצילום במאסיב אילת במסגרת הפרויקט הזה,נחל עתק יחודי בעובדה שמתחילתו ועד סופו,מהלך של כ 15 קילומטרים,הוא זורם ומשפיע על הנוף במסלע הגיר.

נחל עתק הוא מתווה המים היחיד במאסיב אילת שניתן למצוא בו מאובנים,זכר לים שיצר את המסלע שבו עובר הנחל,ובשל הימצאתו באזור שאירוזיה של המים היא רק חלק קטן מעיצוב הנוף,ואליה מצטרפת אירוזיה של רוח וגם זו של הפרשי הטמפרטורות בין היום ללילה: במהלכו של הנחל סביבתו חרוצה בחריצים שהם יחודים לנוף במאסיב אילת ובכלל לנוף בארץ,ובזה יחודו.

התמונות שנלקחו בערוץ נחל עתק עליון,השפעתו על הנוף בקרבתו וחריצי הסלע היחודיים לו,הן כאן לפניכם.

לגלרית התמונות נחל עתק עליון.

קניון שחורת.

נחל שחורת אוסף את מי הגשמים שיורדים בקו פרשת המים של הר הנגב,במרכז מאסיב אילת. מקו פרשת המים זורם הנחל מזרחה במורדות המזרחיים של המאסיב,וכשמגיע לבקע הירדן: חורץ הנחל קניון במסלע הגרניט של השבר הסורי אפרקאי,ונשפך לערבה.

אורכו של קניון נחל שחורת כקילומטר אחד,עומקו:כמה עשרות מטרים ורוחבו מטרים אחדים בלבד. את הסיור בקניון שחרות התחלתי בחניון הלילה שבפי הקניון בחלקו המזרחי. מסלול הטיול כולל את מלוא אורכו של הקניון ואחר כך חוזר אל חניון הלילה מעל הקניון בחלקו הצפוני.

מסלע הגרניט הוא תולדה של התקררות של מאגמה בעומק כרום כדור הארץ ובתנאים של חום ולחץ גבוהים מאוד. מסלע הגרניט של מאסיב אילת הוא תולדה של תנועת הלוחות על קרום כדור הארץ תנועה שיצרה העלאה של מסלע הגרניט מעמקי קרום כדור הארץ אל פני הקרקע. מופע מסלע הגרניט בעמק הירדן בכלל ובמאסיב אילת בפרט הוא תולדה של התנועה הטקטונית המדוברת. 500 מליון שנה אחרי התרוממות מסלע הגרניט הוא כוסה בים ואת הממשק בין הים למסלע הגרניט עוד נראה בהמשך מסעותי במאסיב אילת במסגרת פרויקט גייל רובין.

בשונה ממסלע הגיר של נחל עתק,מאתמול,קניון שחורת בנוי רק ממסלע גרניט והתמונות מהסיור בו,הרי הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות קניון שחורת.

צבי הנגב.

הצבי המצוי הוא סוג של אנטילופה שחיה ברחבי המזרח התיכון,כמו גם,באפריקה. בישראל אוכלוסיית הצבאים כולל שלושה תת מינים של הצבי המצוי:הצבי הארץ ישראלי,צבי הנגב וצבי השיטים.

הצבי הארץ ישראלי הוא תת המין שחי בצפונה של הארץ במרכזה ובהרי ירושלים. תת המין הזה נתון בסכנת הכחדה,נכון ל 2021 נספרו בארץ 4332 פריטים ומאז 2009 אוכלוסית תת המין הזה נמצאת בעליה אם כי עדין בטווח סכנת ההכחדה.

צבי הנגב הוא תת מין היחודי לנגב הדרומי,מדבר יהודה ולערבה. מספר הפרטים של תת מין זה נכון ל 2021 הוא 2055 צבאים וגם תת המין הזה חווה גידול באוכלוסיה אם כי נמצא בסכנת הכחדה אף הוא.

צבי השיטים הוא תת מין אנדמי לישראל בלבד ולאזור יוטבתה בפרט. תת המין הזה נמצא בסכנת הכחדה מידית ונכון ל 2021 יש ממנו רק 33 פרטים. צבי השיטים שונה בצבעיו ומבנה גופו משאר תת המינים שבארץ והוא ניזון בלעדית מעץ השיטה,ממנו הוא מקבל גם מזון וגם את כמות המים הנדרשת לו כך שלא נראה את תת המין הזה שותה מים ממקווי מים באזור מחיתו.

בבוקרו של היום הראשון למסע הזה,בנחל עתק,בעודי מתארגן ליציאה למסע חוצה את האופק צבי הנגב בדהרה רבתי,חולף על פני ונעלם בנוף. מאחר וכבר היתה זו שעת בוקר מאוחרת למופע הצבאים החיים באזור זה לא נצפו עוד פרטים וזה הדוהר חלף כה מהר עד כי לא הספקתי לצלמו אלא להינות ממופעו המרהיב.

ביום השני למסע,בדרך לקניון שחורת,שעת הבוקר היתה מוקדמת יותר ואופינית לשעה שבה הצבאים יוצאים לסעודת הבוקר שלהם. גם כאן,תוך כדי נסיעה בדרך לחניון הלילה בפי קניון שחורת,חולף על פני צבי בדהרה,ונעלם. הפעם התכוננתי ושמתי לידי מצלמה,פתחתי את חלונות הכסופה והמשכתי בנהיגה תוך שימת לב למשטח המוריק שמשמאל לדרך.

לא חלף זמן רב ונתקלתי בכמה פריטים של צבי הנגב מלחכים עשב להנאתם,מתעלמים ממני ומהמצלמה שלי לחלוטין ומאפשרים להשביע את העין,הנפש ואת המצלמה בזיו יופים.

וכמה תמונות של צבי הנגב בואכה קניון שחורת,הרי הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות של צבי הנגב.

מנחם.