היום האחרון – האזור החופשי כריסטיאנה.

  • מחבר:

האזור החופשי כריסטיאנה קופנהגן.

ב 1612 המלך כריסטיאן ה-4 יסד,מחוץ לקופנהגן של אז,עיר או יותר נכון מבצר,הנושא את שמו. המבצר נועד להגן על העיר קופנהגן,אז בסמוך לה. המבצר הוקם כחלק מלקחי המלחמה הנורדית השנייה – שבמהלכה צבא נורדי צר על דנמרק וכמעט וכבש אותה.

המבצר,מיום הקמתו ועד שנעזב,היה מאוכלס על ידי גדוד התותחנים המלכותי של הוד מעלתו/מעלתה מלכת דנמרק.

בין 1682 ל- 1692,המלך כריסטיאן ה-5 עיבה את מבצר העיר ואת הכוח המשמר שישב בה. במאה ה-19,אין תאריך מדויק,חומות מבצר כריסטיאנה נהרסו ליסוד והמבצר הפך להיות חלק מהבירה קופנהגן. ב 1967,אחרון חילי גדוד התותחנים של הוד מעלתה מלכת דנמרק,עזב את כריסטיאנה ומבני המגורים של הגדוד נותרו ריקים ושוממים.

ב -1971 פרצו בקופנהגן מהומות על רקע יוקר מחירי הדיור בעיר,והעדר מבני מגורים בכמות הנדרשת על ידי תושביה. תושבים מסביב למחנה כריסטיאנה פרצו את הגדרות שהקיפו אותו והפכו את אזור המחנה למגרש משחקים עבור הילדים שלהם.

עוד באותה השנה,1971,בעקבות כתבה על יוקר הדיור בקופנהגן הגיעו למחנה כריסטיאנה דנים,מקורם המדויק לא ברור,נכנסו למבני הצבא העזובים,שיפצו אותם והכריזו על עצמם כקומונה עצמאית שתומכת בחופש,מחופש העיסוק,דרך החופש לגור איפה שרוצים ובהמשך החופש לסחור בסמים ולהשתמש בהם. לאנשי קהילת כריסטיאנה החדשה היה עוד דבר משותף:חיבה יתרה ליוגה ומדיטציה.

הרשויות בקופנהגן לא ממש אהבו את ההשתלטות על המבצר הצבאי אבל,גם לא נקפו אצבע.

ב- 1972 הוקמה,באזור המחנה הצבאי,קהילת כרסטיאנה החופשית. קהילה שמונה כ – 1000 חברים. כחלק מהרצון לפתח יחסי שלום עם הרשויות בקופנהגן,הקהילה התחייבה לתחזק את במבצר הצבאי לשמר אותו ולדאוג לכל מה שצריך במסגרת חיי קהילה במתחם עירוני,וגם:כתבה לעצמה "חוקה" שלפיה המסחר והשימוש בקנביס וגרס מותרים בתחומי הקהילה אבל מסחר סחר ושימוש בסמים קשים יותר (הרואין אמפיטמינים אקסטזי ונגזרותיהם) אסור בתכלית האיסור.

בכמה הזדמנויות,ובניהם כאשר נבנה לא הרחק מהעיר החופשית בית האופרה של קופנהגן,ניסו הרשויות להיכנס לכריסטיאנה לפזר את תושביה ולהחזירה להיות חלק מהבירה,ולהכיל עליה את החוק הדני. בכל המקרים האלה נחלו כישלון,והאירועים האלה היו מלווים בפצועים והרוגים מצד תושבי כריסטיאנה.

כמו כן,היו בעיר החופשית,במספר הזדמנויות שונות,מהומות על רקע שליטה בשוק הסמים. גם מהומות אלה הסתיימו בפצועים ואף בהרוגים.

אף על פי כן:נשאר אזור כריסטיאנה כאזור חופשי וזה המקום היחידי בדנמרק שבו מותר לסחור ולהשתמש בקנביס באופן חופשי,וגם:העיר כריסטיאנה החופשית היא אחד מהאתרים המבוקרים ביותר,על ידי תיירים מכל העולם,בקופנהגן. על פי הסטטיסטיקה הממשלתית כרבע מהתיירים שמבקרים או ביקרו בקופנהגן ביקרו בעיר החופשית כריסטיאנה.

בזמן שנשאר לי לפני הטיסה חזרה לארץ,הסקרנות…הרגה אותי והלכתי לבקר בכריסטיאנה,מן הסתם מצויד במצלמה וכל מטלטלי איתי.

הספקתי להסתובב בעיר החופשית פרק זמן לא ארוך עד שדני,נחמד ונעים הליכות,ניגש אלי והסביר לי,בנימוס הדני הכה טיפוסי,שבעיר החופשית החופש הוא…בסמים – ולצלם פה לא רק שאסור אני עוד עלול להסתבך בצרות גדולות….בעיקר:אלימות. אז "ארזתי" את עצמי ויצאתי מהעיר ה"חופשית" מבוסם מניחוח הקנביס ושמח אני והמצלמה שלי עדיין חתיכה אחת.

אז הנה קצת תמונות שכן הספקתי…לקחת,ועוד כמה מקופנהגן שעות ספורות לפני עזיבתה.

מנחם