הויקינגים.

  • מחבר:

מקובל לחשוב על הויקינגים כלאום סקנדינבי שהתפשט באירופה באמצעות הים ונהרות אירופה. אין זה כך. הויקינגים הם שורה של מספר שבטים,שמקורם הלאומים שונים ועיקר מקורם הוא בדרום סקנדנביה איפה שהיום המדינות נורוגיה ושבדיה.

מסוף המאה ה- 8 לספירה ועד לסוף המאה ה- 11 לספירה החלו שבטים ויקינגים לפשוט על חופי מערב אירופה ולבצע בהם שוד,לרבות שוד של ספינות ששטו בנתיבי המסחר של הים הצפוני ותעלת למנש.

במדינות שונות,באירופה,מכנים את הויקינגים בשמות שונים:כשהגיעו הויקינגים לשטחי ביזנטיון הם כונו שם ורנגים. כשהגיעו לחופי מערב צרפת נקראו שם נורמנדי,חבל ארץ,במערב צרפת,שקיים עד היום. כשהגיעו לאנגליה כינו אותם דנים וכשהגיעו לרוסיה,כינו אותם סופרים ערבים,בשם רוסים.

במקורם,כאמור בדרום סקנדנביה,שבטי הויקינגים היו ציידים,חוואים ודייגים. ככל הנראה,בשל סיבות של התפוצצות אוכלוסין,ואיתה שלל סכסוכים בין השבטים השונים – פנו חלקים מהם להיות יורדי ים שעסקו בשוד וביזה.

חלק ממסעי השוד והביזה הסתיימו בהתישבות של הויקינגים בארצות אליהם הגיעו וביניהן:אוקראינה,אנגליה,דנמרק,נורמנדי שבמערב צרפת וגם הגיעו,והתישבו,בצפון אמריקה ובגרינלנד הרבה לפני קולמבוס.

במהלך המאה ה- 8 לספירה כבשו שבטים ויקינגים את אנגליה כשבראש כוחם עומד "וילאם הכובש" שהוכתר למלך אנגליה. התרבות הויקנגית ממשיכה להתקיים באנגליה והשפעותיה קיימות עד היום.

כמה שבטים ויקנגים התישבו,מחדש,בארצות סקנדנביה והם מהווים את הגרעין הקדום לשבדיה ונורווגיה של היום. בדרום סקנדנביה,כמה שבטים ויקינגים,התישבו בדנמרק והם מהווים את אבותיה הקדומים של האומה הדנית.

כאשר התישבו הויקיגים בישובי קבע,הם שינו את מהלך חייהם ומשודדים ובוזזים הפכו לסוחרים,חקלאים,רועי צאן ולמעשה יסדו מדינות/אומות חדשות כפי שציינתי קודם.

הדנים רואים את הויקינגים כאבות המיסדים של האומה הדנית ורואים בתרבות הויקנגית,זו שאחרי המאה ה- 11 ואחרי שהתישבו באזור בישובי קבע,כשורשי התרבות שלהם כולל שורשי השפה הדנית המדוברת עד היום.

מנחם.